Programm

Presentatsioonide avamiseks klõpsa ettekande pealkirjale!

I päev, 23. aprill 

09:30-10:00 Registreerimine, kogunemine ja hommikukohv

10:00-10:20 Konverentsi avasõnad

ELUJÕULISED UUENDUSED
10:20-12:00 Tõde innovatsioonist personalijuhtimises
Max Mckeown
, kirjanik, konsultant ja professionaalne spiiker

Kas mõnikord on tunne, et keerukama strateegiateema asemel sooviks kuulata hoopis inspireerivat esinemist, mis paneb mõtte tööle just endale sobivas ja vajaminevas suunas? Et mõned ettekanded annavad impulsi, mille ajel ettekande lõpuks on konverentsimaterjalide kaanele kribitud lahendus seni ületamatuna tundunud probleemile? Max proovib osalejate mõtted innovatsiooni võtmes tööle panna. Muuhulgas selgitab ta järgmisi seisukohti:

• Head kriisi ei tasu raisku lasta!
• Iga loll oskab teha üht või teist, geeniused suudavad teha mõlemat!
• Kergem on paluda andestust kui luba!
• Et rohkem saada, pead rohkem jagama!
• Võta tööle õppimisvõime, mitte teadmiste pärast!
• Laineid ei saa kontrollida, tuleb surfama õppida!

Kui võtta ette maailmas enim hinnatud ettevõtete nimekiri, siis MaxMcKeown on neljal juhul viiest olnud neid nõustamas. Tema erialadeks on innovatsioon, pühendumine, inimpotentsiaal, tiimide loomine ja konkurentsieelised. Ta on nn uue põlvkonna guru, kes mitte ainult ei edasta laval oma raamatus sisalduvat infot, vaid kannab hoolt, et ettekanne oleks lisaks sisule ka nauditav vaatemäng. Max on kirjutanud kuus raamatut, millest personalivaldkonda kajastavad "Unshrink" (raamat paljastab müüdid, mis takistavad inimesel endast tööl parimat andmast) ja „Truth about Innovation" (raamat annab üle 50 praktilise nõuande, kuidas iseennast ja oma organisatsiooni uuendusmeelsemaks muuta). Ta on tihe külaline Briti tele- ja raadiosaadetes ning Personnel Today on teda nimetanud "Star of Human Resources".

12:00-13:00 Lõuna

ELUJÕULISED MUUDATUSED
13:00-13:45 Majanduskriis on hea asi – muudatuste elluviimiseks!
Jan Andresoo
, Swedbank Varakindlustuse juht

Kriis sunnib meid muutuma. Ettevõte peab kohanema uue reaalsusega ja see omakorda sunnib
juhte kasutama tavasituatsioonist erinevaid meetmeid. Tõele au andes tuleb tõdeda, et paljud
neist (meetmetest) pole kindlasti personali seisukohalt positiivsed ja rõõmsad. Kuidas juhtida
ettevõtet antud perioodil? Mis on oluline? Kuidas leida lahendusi, mis aitavad üheskoos pingutada?
Kui suur on juhi sõnumite mõju? Kuidas olla aus kui raske on näha ette tulevikku? Mis on see telg,
mis meil laseb uue olukorraga toime tulla ja tugevamana väljuda? Jan Andresoo arutleb konverentsil,
mis juhtub organisatsioonis, kui sund muutmisele ei lase enam vanamoodi tegutseda.

Jan Andresoo tõi Eestis turule Swedbanki varakindlustuse üksuse ja on täna selle juht. Enne kindlustusärisse sukeldumist töötas Jan Estonian Business Schoolis juhtides täiendkoolituskeskust. Swedbank ei ole Janile täiesti uus kogemus, sest ta on ka varem Hansapangas töötanud. Ta on EBS-i magister ja õpib Turku Ülikoolis ärijuhtimise doktorantuuris.

ELUJÕULISED NÄITED
13:45-14:30 Milline on uuendusliku ja uue ettevõtte personalijuhtimine?
Riina Einberg
, Ambient Sound Investments, HR Advisor

Uuenduslikke ärimudeleid ja organisatsioonistruktuure leiab kõige rohkem alustavate teadmusettevõtete juures. Nemad on kõige varmamad küsima küsimusi: Mis asi see on? Milleks seda vaja on? Mida see teeb? Nii võib juhtuda, et mõni selline ettevõte kasvab väikesest kesksuureks sootuks ilma ühe või teise funktsioonita või on seal töö täiesti teisiti korraldatud. Mida sellistelt ettevõtetelt võiks õppida? Riina Einberg keskendub ettekandes järgmistele küsimustele:

• Kas personalifunktsiooni olemasolu nn start-up’ide puhul on oluline?
• Kuidas hinnatakse investeerimisobjekti meeskondi?
• Kas uutest ärimudelitest on personalijuhtimise vaatenurgast midagi õppida, üle võtta, järeldada?

Riina Einberg ehitas üles Eesti Skype´i personalitiimi ning värbas tehnoloogiaproffe üle kogu maailma kasvatades Skype´i meeskonna 100 inimeselt 300-le. Pärast tööd Skype´is oli Riina rahvusvahelise tehnoloogiafirma Guardtime juhatuses ning siirdus edasi nõustama Skype´i loojate firma Ambient Sound Investments (ASI) juhtimis- ja personalitööd. Seal on ta nõustajaks nii investeerimisfirmale endale kui ka arvukatele uutele tehnoloogiafirmadele, kuhu ASI on investeerinud. Varem on Riina töötanud kaua MikroLinkis ning õppinud füüsikat Tartu Ülikoolis. 

14:30-15:00 Vaheaeg

ELUJÕULINE TULEVIKUNÄGEMUS
15:00-16:00 Kuidas toimunud ja toimuvad majandusarengud tööd inimestega mõjutavad? 
Kristjan Lepik,
tarkinvestor.ee asutaja ja majanduskommentaator

Kui Ühendriikide valitsus otsustab General Motorsi pankrotti lasta, siis mida see meie jaoks tähendab? Kui nafta hind kihutab maailmaturul üles- alla, kas sellel on mõju meie tööle? Kuidas mõjutavad langevad kinnisvarahinnad personalijuhi tööd? Suure majanduspildi tundmine aitab mõista ka arenguid oma organisatsioonis ning oma tööd teadlikumalt korraldada. Ettekandes kuuleme järgmist:

• Millised on maailmamajanduse tulevikustsenaariumid?
• Mida need Eesti jaoks tähendavad ja kuidas organisatsioone mõjutavad?
• Mida peab inimeste juhtimisel teadma neid tulevikuperspektiive arvestades?

Kristjan Lepik on lõpetanud Tartu Ülikooli majandusteaduskonna raha ja panganduse, ärirahanduse ja investeeringute ning majandusarvestuse erialadel. Ta on töötanud pikka aega investeerimispangas Lõhmus Haavel & Viisemann (LHV), kus juhtis maaklertegevuse üksust. Lepik on näinud ka investeerimismaailma karmimat külge kui USA väärtpaberiinspektsioon (SEC) alustas uurimist LHV suhtes. Lepik saavutas SECi-ga kohtuvälise kokkuleppele ja süüdistusest loobuti. Pärast oma osaluse müüki LHV-s käivitas Lepik sõltumatu finantsportaali www.tarkinvestor.ee  ja sellega seotud nõustamisfirma. Lepik on pidanud loenguid majandusest ja investeerimisest nii erinevatel konverentsidel kui ka ülikoolides ning on meedias nende teemade sage kommentaator.
Kristjan Lepik on vabaabielus ja kolme poja isa.

16:00-16:15 Vaheaeg

ELUJÕULISED KOGEMUSED
16:15-17:30 Oma kogemusi jagavad olulisi personaliotsuseid langetanud organisatsioonide esindajad

Sel korral oleme oma kogemusi kutsunud jagama nende ettevõtete esindajad, kellel on praegusel ajal olnud vaja teha olulisi ja vahest ka raskeid personaliotsuseid. Kuid need otsused tehakse selleks, et organisatsioon oleks elujõulisem ja jõuaks rasketest aegadest üle saada. Ja tasub ju õppida nendelt, kellel värske kogemus muudatustest olemas. Eelkõige keskenduvad esinejad oma viimase aja suurimatele inimestega seotud väljakutsetele ning lisaks vastavad meie poolt püstitatud küsimustele:

• kuidas olete oma organisatsioonis reageerinud muutunud majandusolukorrale?
• millised on teie tulevikuplaanid?
• millele on organisatsioon rajatud, et elujõuline olla?
• mis võimaldab erinevatel aegadel ellu jääda/elujõuline olla?

Elcoteq Tallinn AS, Ülle Matt
Personalijuht kui tippjuhi äriline partner raskete otsuste ja muudatuste ajal

Personalijuhi roll on ettevõttes alati strateegilise tähtsusega, kuid on ka tõsi see, et nagu muutuvad ajad nii muutub ka rõhuasetus personalijuhtimise töös. Aastaid on Eesti personalijuhid olnud õnnistatud seisuses, kus meie käest on oodatud aina loovaimaid motivatsiooniteemalisi ettevõtmisi. Täna tuleb meil aga tõestada oma oskusi ja teadmisi hoopis raskemates personalitöö valdkondades. Kuidas olla õigel ajal õiges kohas ning mida ootab tippjuht personalitöö tegijail?

Arutleme järgmistel teemadel:

 

  • Milline on hea personalijuht ja kas  tippjuhi ja organisatsiooni liikmete ootused selle rolli täitmisele alati ühtivad?
  • Kes vastutab organisatsioonis töötajatega seotud raskete otsuste elluviimise eest?
  • Organisatsioonikultuur ja sisemine maine – mida peaks rasketel aegadel silmas pidama, et  sisemine moraal ning kultuur ei saaks laastatud. 


Ettevõtja Gunnar Kobin


Kõik algab motivatsioonist. Motivaatoriks on igal inimesel nupp, millele vajutades hakkab ta liigutama. Juhtimise kunst on selle nupu üles leidmine.
Gunnar Kobin on juhtinud Ülemiste City rajamist, varem on ta töötanud Ekspress Grupi juhatuse esimehena ja Kesko Food AS-i tegevdirektorina.

20:00-23:00 Konverentsi pidu

Personalijuhtimise Konverentsi pidu toimub restoranis In Studio Vinum. Restoran võitis 2007. aastal maineka Hõbelusika auhinna, mis omistatakse Eesti parimale restoranile. Õhtusöögi juurde räägib veinijuttu restorani peasommeljee Imre Uussaar. Jätkata saab päeval alustatud vestlusi.
Pärast õhtusööki on pidulised oodatud vahetus läheduses asuvasse jazziklubisse Clazz, kus Jazzkaare raames esineb Way Out of Town Trio (USA, Iirimaa). Konverentsi peo külalistele on sissepääs tasuta.

II päev, 24. aprill 

09:00-09:30 Hommikukohv

ELUJÕULINE MÕTLEMINE
09:30-10:15 Kuidas õigesti mõeldes oma elujõudu kasvatada?
Tauri Tallermaa
, mälutreener ja koolitaja

Tegutsemine on praegu hinnas, kuid enne iga tegutsemist peab mõtlema, kas ikka õiges suunas tegutsetakse ja õigeid asju aetakse. Infoühiskonnas, kus tarbime iga päev meeletu koguse informatsiooni, muutub mõtlemine üha keerulisemaks tegevuseks. Mõtlemise kui toimingu mõistmise ja arendamisega tuleb tegeleda nagu iga kompetentsi arendamisega. Kui me seda ei tee, siis see oskus ununeb. Hommikune avaettekanne on pühendatud elujõulise mõtlemise lahtimõtestamisele. See aitab enda mõtteid korras hoida ning teiste mõtlemist ja tegutsemist paremini suunata. Muu huvitava info kõrval õpime sel hommikul, kuidas inimesed:

• Teaksid;
• Saaksid aru;
• Usuksid ja
• Teeksid.

Mälutreeningutega alustas Tauri Tallermaa sajandivahetusel ning on tänaseks selle ala Eesti tugevamaid tegijaid. Konverentsidel on ta oodatud esineja, kuna oskab kuulajatele lihtsalt selgitada efektiivsuse ja mälu vahelisi seoseid ning anda häid soovitusi enese arendamiseks. Tauri Tallermaa töötas pikka aega finantsalal ja ka koolitajatööd alustas raamatupidamist ja finantsanalüüsi õpetades. Koolitajana on ta tegutsenud juba 1994. aastast ja juhtinud finantse turvafirmas Akropol, reisibüroos Virone, Eesti Forekspangas ja Eesti Pangas. Tegevjuhi tööd on ta teinud reklaamiagentuuris Kala Ruudus. Ta on lõpetanud Tallinna Tehnikaülikooli raamatupidamise ja majandusanalüüsi eriala.

ELUJÕULINE ENERGIA
10:15-11:00 Kuidas tõsta organisatsiooni energiataset ehk Draculast Duracelliks
Uldis Pavuls
, Läti popi koolitusfirma Energise asutaja ja koolitaja

Täna pakuvad kõik meediakanalid peamiselt negatiivseid sõnumeid majandusest, ühiskonna suundumustest ja võibolla isegi sinu enda organisatsioonist. Meie juhid ja töötajad on pidevalt nende sõnumite tule all ja pärast 15 aastat kestnud tõusuaega võivad need üsna tujust välja lüüa. Isegi organisatsioonides, kus tegelikult probleeme ei olegi. Hea energia ja meeleolu on Sinu, juhtide ja töötajate elujõulisuse üheks aluseks. Organisatsiooni arengu ja energia uurimisele ja sellealastele koolitustele pühendunud Uldis Pavuls räägib järgmisest:

• Milline on tulevikujuhi roll organisatsiooni innovatiivsuse ja töötajate potentsiaali tõstmisel?
• Kuidas arendada organisatsiooni efektiivselt soodustades kogemuste vahetust ja loobudes vajadusel formaalsetest struktuuridest?
• Millised on energiavood organisatsioonis ja kuidas „laadijad“ ja „vampiirid“ seda mõjutavad?
• Millised on praktilised nõuanded organisatsiooni energiataseme tõstmiseks?

Uldis Pavuls on Stokholmi Ülikooli organisatsioonipsühholoogia magister ning tal on sotsiaalpsühholoogia
doktorikraad Läti Ülikoolist, kus ta täna töötab dotsendina. Aastatel 1996 kuni 2007 töötas ta juhtimiskonsultandina Fontes Latvias. Ta juhtis konsultantide tiimi, kes aitas Läti ettevõtetel ja teistel organisatsioonidel oma personalifunktsiooni arendada. 2007. aastal asutas ta ettevõtte Energise, mis aitab juhtidel ja personalitöö spetsialistidel luua organisatsioonis õppimist toetavat keskkonda ning viib läbi koolitusi töötajate energiataseme tõstmiseks.
 

11:00-11:30 Vaheaeg

ELUJÕULINE PERSONALIJUHT
11:30-12:30 Millised on raskes olukorras personalijuhi-tippjuhi rollijaotused ja käsuliinid?
Eesti ettevõtete ja avaliku halduse organisatsioonide juhid 


Nagu näete, pöörame tänavu palju tähelepanu tippjuhtimisele ja tippjuhtidele ning nende arvamustele. On ju nii, et tormisel merel on kapteni roll suurem kui vaiksel merel seilates. Ning nõuded oma meeskonnale hoopis kõrgemal tasemel. Oleme kutsunud konverentsile rea nimekate ja edukate ettevõtete tippjuhte värskendamaks arutelu tippjuhi ja personalijuhi vahelisest rollijaotusest ja koostööst. Tippjuhtidel seisab konverentsil ees töö vastata muuhulgas järgmistele küsimustele:

• Kas olete majandusraskusi suutnud ka kuidagi enda kasuks tööle panna?
• Kas ja kuidas peaks muutuma personalijuhtimise funktsioon rasketes majandusoludes?
• Mida ma juhina personaliüksuselt ootan?
• Millist kasu olen tippjuhina saanud?
• Mis oleks teisiti, kui personalijuhti polekski?
• Kuidas organisatsiooni strateegia koostamisel arvestatakse personalistrateegiat?
• Kuidas toimub täna igapäevane koostöö personalijuhiga?
• Millised on need otsused, kus kindlasti küsid nõu personalijuhilt?

Marek Helm, Siseministeeriumi sisejulgeoleku ühendasutuse loomise juht
Marek Helm on lõpetanud Sisekaitseakadeemia tollieriala ning omandanud magistrikraadi Tallinna Tehnikaülikoolis haldusjuhtimise erialal. Lisaks on Marek Helm osalenud mitmel täiendkoolitusel Ameerika Ühendriikides, Suurbritannias, Poolas, Rootsis, Eestis ja mujal. 2006. aasta maikuus asus on Marek Helm tööle Siseministeeriumisse sisejulgeolekupoliitika osakonna juhatajaks ning alates 2006. aasta novembrikuust oli ta samas ministeeriumis sisejulgeoleku asekantsler. Enne tööle asumist Siseministeeriumisse oli Marek kaks aastat (2004-2006) Maksu- ja Tolliameti peadirektori asetäitja. Aastatel 1996-2004 töötas Marek Helm Tolliametis, kus ta alustas Edela tolliinspektuuri nooreminspektorina seejärel oli inspektor, tollijärelevalve osakonna juhataja, inspektuurijuhataja ning alates 2003. aastast Tolliameti peadirektori asetäitja.

Olle Horm
, AS Skanska EMV, juhatuse esimees
Olle Horm on õppinud Tallinna Tehnikaülikoolis ning oma tööalast karjääri alustas kütusefirmas Eesti Kütus, kus ta töötas spetsialistina ning alates 1997. aastast juhatuse esimehena. Oma töökogemust on ta rikastanud ka ehitusettevõttes EMV ning linnuvabrikus Tallegg. Viimast juhtis ta aastatel 2004-2005 üheaegselt Rakvere Lihakombinaadiga, kus ta enne tänasele ametikohale asumist juhatuse esimehena töötas. Olle oskab väärtustada ka vaba aega ning endise korvpallurina hindab ta sporti ja spordi tegemist kõrgelt.

Rein Kilk, ettevõtja

Aavo Kokk
, OÜ Catella Corporate Finance, tegevpartner
Aavo Kokk on olnud Hoiupanga üks juhtidest, vedanud Eesti Ekspressi ja Eesti Päevalehe toimetust, andnud välja ajakirja Director ning on tuntud juhtimise- ja inimsuheteteemaliste kolumnidega Eesti Päevalehes.

Anne Mere, AS Rakvere Lihakombinaat, juhatuse esimees

Sami Seppänen
, AS Elisa Eesti, juhatuse esimees, tegevdirektor
Sami Seppänen on telekommunikatsiooni alal töötanud kogu oma karjääri vältel. Ta alustas ettevõtjana mobiiltelefone müües ja jätkas tööd soome firmades Tietopuhelin ja Elisa. Ta on omandanud magistrikraadi Lappeenranta Ülikoolis, talle meeldib golf, mäesuusatamine ning paragliding. Aastaid Eestis elanuna räägib Sami perfektset eesti keelt.

Paneeldiskussiooni juhib Skanska EMV AS administratsioonijuht ja PARE juhatuse liige Irene Metsis

12:30-13:30 Töölepinguseaduse paneelarutelu

Kuigi olete ehk juba osalenud mõnelgi uue Töölepingu seaduse koolitusel on otsustavad hetked alles ees. Konverentsinädalal kogunevad sotsiaalpartnerid arutama selle üle, millise moel seadus jõustub - kas töötuskindlustusmakse tõuseb, millised seaduse paragrahvid edasi lükatakse ja millised mitte jne. Sellepärast oleme konverentsi teiseks päevaks kokku kutsunud erakorralise arutelurühma, kes toob osalejateni äkki esimesena lõpliku otsuse ning räägib lahti lepingu tähenduse töövõtjale ja tööandjale. Arutelurühmas osalevad seadusega hästi kursis olevad Eiki Nestor, sotsaalminister Hanno Pevkur ja Jaanus Mutli. Palun jälgige uudiseid erakorralise arutelu arengutest PARE kodulehel.

13:30-14:30 Lõuna

ELUJÕULINE KAINE MÕISTUS
14:30-16:00 Kaine mõistuse õppetunnid dodolt, rekkameestelt, Tshingis Khanilt ja teistelt organisatsioonikäitumise õpetlastelt
Geoff Burch
, Ärikonsultatsiooni Põrguingel

Kui konverentsi alustab mees, kellel on varrukast võtta mitmeid uuenduslikke ideid organisatsioonide arendamiseks, siis konverentsi lõpetab mees, kes meenutab kaine mõistuse reegleid, mis juhtisid elu ja äri juba ammu enne personalifunktsiooni esmakordset nimetamist ajalooürikutes. Ärikonsultatsiooni Põrguingliks kutsutav Geoff Burch on oma elu pühendanud sellele, et üleharitud, ülikogenud, ülekoolitatud inimesed tuua tagasi põhitõdede juurde. Need aitavad keerulisel ajal kõige rohkem otsuseid ja tegevusi suunata, sest inimesed saavad neist hästi aru. Geoff räägib organisatsioonist ja personalijuhtimisest humoorikaid lugusid, mis vähemalt tema enda väitel on tõestisündinud. Kuid igas loos on sügav ja sisukas tõetera, mis võib aidata osaleja liiva jooksnud mõtte õigele rajale tagasi. Võite (aga ei pruugi, sest Geoff teeb iga kord unikaalse ettekande) kuulda tema ettekandes järgmisi lugusid:

• Kuidas maailma naljakaim lind dodo aitab mõista tänaste organisatsioonide probleeme?
• Mida võib Pepsi Co krõpsude rekkamees õpetada meile pühendumisest?
• Kuidas on Tshingis Khanile tanki müümine seotud töötajatele ideede müümisega?
• Kas lapse jonnakust jäätise nurumisel tasub täna kopeerida oma organisatsiooni asjade ajamisel?
• Kuidas on seotud koer, tema mustamiskombed, kepp ja inimeste arendamine?

Geoff Burch tuletab meelde, kui olulised on äris terve mõistus ja kained otsused ning miks need pädevad ka tänastes oludes paremini kui juhtimissüsteemid ja -teooriad. Ta näitab vaimukate lugudega, kuidas luua ettevõttes kõiki töötajaid puudutav ettevõtlik organisatsioonikultuur ja miks see oluline on. Sellises organisatsioonis rõhutab Geoff iga üksiku inimese rolli kasumi teenimisel ja klientide rahulolu tagamisel ning näitab, et talendid ei ole üksikud hüperandekad spetsialistid, vaid kõik organisatsiooni töötajad.
Geoff Burch on kolme bestselleri autor, millest üks "Vastupanu on tulutu" on ilmunud ka eesti keeles. Oma raamatutes ei müstifitseeri Geoff ettevõtlust ja juhtimist, nagu seda suurem osa juhtimiskirjandusest kipub tegema. Ta osutab hoopis liidrite võimalusele kasutada moodsate juhtimisteooriate asemel juhtimisvahendina loogilist ja lihtsat mõtlemist. Geoff Burch annab konverentsil osalejatele kaasa selged ja lihtsad mõtted, mida tööle tagasi minnes rakendada.
Geoffil on mitmeid hüüdnimesid, mis hästi iseloomustavad tema stiili kirjaniku ja koolitajana. Armastuse pärast mootorrataste vastu ristis Financial Times ta Ärikonsultatsiooni Põrguingliks. Raamat "Vastupanu on tulutu", kus Geoff räägib juhtimisest ideede müümise abil, tegi temast "Maailma kõige veenvama mehe". Ettekande alguses ennast tutvustades nimetab Geoff end ise „Alternatiivseks äriguruks".

16:00 Lõpetamine