Uudised

BLOGI: Kes toetab personalijuhti?

Kuupäev: 12.03.2018

Mõni aeg tagasi arutlesime personalijuhtimise magistriõppe ühel erialakursusel sellest, kuidas personalijuht saab toetada ja nõustada juhte ning töötajaid. Selles vallas on personalitöö tegijad vast õnnega koos, sest võimalikke metoodikaid ja lähenemisi on väga palju, tuleb vaid valida hetkeolukorras sobiv välja. Pärast seminari jäin aga mõttesse, et kelle poole pöörduvad needsamad personalijuhid ja töötajad ise, kui mured, probleemid või emotsioonid pea peal kokku ähvardavad lüüa?

Olgem ausad, personalitöös on palju selliseid olukordi, kus eelnimetatud teemadega tuleb tegemist teha. Näiteks koondamised ja sellega seotud reaktsioonid, tundepuhangud töötajate ja juhtide poolt. Või konfliktid inimeste vahel, kommunikatsiooniprobleemid, rikkumised ja valusad lahkumised organisatsioonist. Kõige selle keskel jääb ju ka personalijuht inimeseks. Ja alati ei olegi nii, et kingsepp oskab endale kõige paremad kingad teha, teate ju küll seda vanasõna. Kiire küsitlus personalijuhtide sotsiaalmeedia grupis näitas, et vastanutest suur enamus pusib ise, et hakkama saada. Näiteks läheb ta päevatöö ja tegemiste maandamiseks trenni ning lõhub sporti teha. Paljudel on õnneks ka välja kujunenud personalitöötajate võrgustik, kellega vajadusel saab teemasid konfidentsiaalselt arutada. On ka neid, kes saavad murega iga kell oma juhi poole pöörduda, kuid seda pigem harva, kui pidevalt. Kes siis aitab personalijuhti, kes oma valdkonda ettevõttes üksinda veab ja kellel organisatsiooni siseselt ei pruugigi olla arutelu-partnerit, rääkimata välisest, sest alati jääb küsimus konfidentsiaalsuse osas.

2018. aasta jaanuari esimestel nädalatel jätkas PARE kovisioonide läbiviimisega erinevates Eesti linnades. Kes ei ole kovisiooniga varem kokku puutunud, siis kõige lihtsamalt öeldes kujutab see endast väikest töögruppi (5-8 inimest) kus osalejad, kes omavad sarnast kogemust, toetavad teineteist jagades mõtteid, kogemusi ja genereerides võimalikke lahendusi. Lähemalt kovisioonist ja kuidas PARE seda korraldab, saad lugeda SIIT. Kui kovisioonide toimumise ajad välja kuulutati, siis panin end üsna kohe osalejaks kirja. Seda mitmel põhjusel. Ühest küljest on mulle mu töös oluline olla kursis personalivaldkonna hetke kõige aktuaalsemate teemadega. Teisest küljest on see hea koht, kus laiendada tööalast võrgustikku. Kolmandaks aga oli minu jaoks väga oluline, et saan rääkida tööalaselt olulistest teemadest inimestega, kes mõistavad personalivaldkonna töö olemust.

Tuleb tõdeda, et ka varasemalt, töötades suures rahvusvahelises ettevõttes, kus personalitööga tegeles terve osakond, tuli tihtipeale ette olukordi, kus vajasin vestluspartnerit. Seisnes see eelkõige selles, et hea kolleeg, kellega teemat arutama asusime, kuulas ja aitas oma küsimustega oskuslikult ka kõige varjatumad aspektid ning emotsioonid pinnale. Me nimetasime seda “ventileerimiseks”. Koos sai arutatud ja vaieldud, kogemusi jagatud ja ka personaalselt tagasisidet kuuldud. Kuid mis kõige olulisem, koos saime emotsioonid maha võetud ja lahenduse poole liikuma hakata. Lahendus ei pruukinud tulla kohe ja kohapeal, kuid peaaegu alati saime maha need kõige suuremad barjäärid, mis selleni jõudmist takistasid. Tänan oma tollaseid kolleege selle mõistmise ja toe eest. Usun, et meil õnnestus see vastastikku päris kenasti. Ülikiire töötempo ja pidevate muutuste ning väljakutsete keerises on äärmiselt oluline oma vaimse tasakaaluga tegeleda. Täna töötan ettevõttes, kus minu meeskonna ja lähimate partnerite hulgas ei olegi personalivaldkonna inimesi. Ja aeg-ajalt leian end mõttelt, et see/need inimesed on vajalik leida. Terve mõistuse, läbipõlemise vältimise ja lahenduste leidmise heaks - ka täna.

2018. a esimese Tallinnas toimunud kovisiooni grupis arutasime seekord kahte teemat. Teemad pakuti välja osalejate endi poolt ning nende hulgast valiti sellised, mis enamust kõnetasid. Arutelu oli põhjalik ja kogemusi äärmiselt kasulik kuulata. Põhjalikumalt teemadest ja arutelust ei saa ma kahjuks kirjutada. Konfidentsiaalsus, rõhutan veelkord. Ma proovisin ära ja soovitan ka teistele personalivaldkonna entusiastidele, et PARE kovisioonide grupid on heaks kohaks positiivse laengu ja toe saamiseks.

Maarit Vabrit-Raadla, SinuLab.ee arendusjuht