Uudised

Milliseid olukordi võib värbamisel ja valikul ette tulla?

Kuupäev: 19.03.2012
Käesoleva nädala neljapäeval alustab PARE Akadeemia uus koolitus „7 praktilist töövahendit parimate inimeste leidmiseks." Lektoriteks on Irene Metsis (Skanska EMV administratsioonijuht) ja Helena Laus (Rautakirja Estonia personalijuht).

Läbimõeldud värbamine ja valik on oluline, kuna selle kaudu luuakse potentsiaalsele kandidaadile kuvand organisatsioonist, mille alusel sünnib otsus, kas tulla organisatsiooni tööle või mitte. Samuti on oluline, et vakantsele ametikohale valitakse see õige inimene, et töökoht vastaks potentsiaalse töötaja huvidele ning võimetele. Õige inimene õigel ametikohal on eduka organisatsiooni aluseks.

Värbamise käigus võib juhtuda nii mõndagi. Toome siinkohal ära paar lugu, mis koolituse lektoritega on juhtunud.

Mis võib juhtuda kui juhiga ei ole räägitud läbi, mida tohib intervjuul küsida?
Ühe intervjuu käigus ei olnud juhiga kokku lepitud ja räägitud nendest asjadest, et mida tohib ja mida ei tohi intervjuul küsida. Intervjuu kulges üsna tavapärast rada, kui ühel hetkel küsis juht ühelt noorelt naiskandidaadilt, et millistes ööklubides ja pubides ta armastab aega veeta ja milliseid alkohoolseid jooke ta eelistab. Kuna kandidaadil oli ebamugav sellistele teemadele vastata, siis tuli sekkuda ja öelda, et sellele ei pea ta vastama.

Kuidas kandidaat rääkima saada?
Algusaastatel sattus ühele tööintervjuule kandidaat, kes vastas peaaegu kõikidele küsimustele lühilausetega. Olles juba 15 minutit inimesega rääkinud, mõtlesin, et mida teha, et inimest nö "avada". Leidsin CV-st infot tema hobide kohta ja keskendusin nendele. Ja oh üllatust, inimene läks selle teema peale nii hoogu ja edaspidi oli meie jutuajamine ka tööde ja õpingute teemadel üsna sisukas.